BLOGI 3. Kuvien kaunotar, Keanne van de Kreeke

Olen hollantilainen kuvataiteilija/ kuvittaja. Muutin Suomeen v 1999.

Olen tehnyt julkisia teoksia, mm. seinämaalauksia eri päiväkoteihin, Salon vanhainkoteihin, kahviloihin sekä monipuolisia projekteja Someron kirjastolle. Kuvitin mm. Salon kaupungin kirjastobussin, joka sijoittui ensimmäiseksi Suomen Kirjastoautoryhmässä 2018.

Taidekasvatustyöni lasten ja vanhusten parissa sisältää kuvitustyötä ja heidän kanssaan työskentelyä (mm. ekologiset työpajat ja hoitomaailmaan liittyvät projektit).

Töitäni voi myös nähdä niin satukirjoissa, oppimateriaaleissa, lehdissä, korteissa kuin teatterissakin, sillä olen mukana myös yhteisötaideprojekteissa.

Töissäni avautuu lämmin ja suvaitsevainen mielikuvituksen maailma. Työt ovat täynnä mielikuvitusta, iloa, väriä ja pieniä yksityiskohtia, joiden toivon tuovan ihmisille iloa arkeen. http://www.keanneillustrations.com/

Tämän kirjan kuvitus kiinnosti erityisesti, sillä rakastan musiikkia, ja olen lapsena myös soittanut pianoa. Musiikkisadun idea ja toteutustapa ovat todella upeat!