BLOGI 4. Mitä jos iltasatu lukisi itse itsensä?

Unelma5 blogin Emiilia hurmaantui musiikkisatukirjasta ”Siirin ja Santerin hoviväki” lastensa kanssa: ”Keskeistä kirjassa on musiikki, joka tukee tarinaa ja havainnollistaa tunteita. Se tuo tarinaan sekä rytmiä että rauhoittaa. Musiikin ja ääniraidan kuuntelun ei tarvita mitään erillisiä laitetta vaan kännykkä riittää. Ääniraitaan pääsee käsiksi kirjan lopussa olevalla QR-koodilla.
– -Kirja ei vie lukemisen vuorovaikutuksellisuutta pois vaan edelleen neljävuotias kävi dialogia kanssani lähes joka sivulla: Missä on Siiri, äiti? Arvaa, missä on Siiri? Tää on Siiri. Mikä rikkoutunut silmä? Kuka on Unelma?”
Lue Unelma5 blogista koko teksti!
kuva: Emiilia Leppänen / Unelma5.
Tässä linkki blogitekstiin: https://www.unelma5.com/…/mita-jos-iltasatukirja-lukisi…

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *